Yavru kedi nasıl büyür?

Yavru kedi nasıl büyür?

* Doğumdan 10. güne kadar: Kedilerin anne bakımına en fazla gereksinim duyduğu yaşam dönemidir. Gözleri henüz açılmamıştır. En önemli ihtiyaçları beslenme ve sıcak bir yerde kalmadır.

* 10-14. günleri arasında: Gözleri açılır ve çevrelerindeki dünyaya daha fazla tepki vermeye başlarlar. Bu evrede onları elinize aldığınızda ve onları yeni seslerle tanıştırdığınızda çok nazik ve dikkatli olmanız gerekir. Kedi yavruları bu evrede ayakları üzerinde durmaya ve yürümeye başlar. Diğer bir gelişme de diş gelişiminde olur. Eğer dikkatli incelerseniz minik dişlerin diş etinde kendini belli ettiğini görebilirsiniz.

* 3-4 hafta arasında kedi yavruları katı mama yemeye başlarlar. Sütten kesilme bu evrede başlar ve genellikle 7. haftada tamamlanmış olur. Yavru kedilerin yürüme ve koşmaları hızla gelişir. Annelerinin yardımı olmadan idrar yapabilirler.

* 4. haftada toprağı kazmaya başlarlar. Bu davranışları uygun tuvalet becerilerini kazanmaları için oldukça önemlidir. Bu evrede ilk avcılık deneyimlerini elde ederler.

* 14. gün ile 14. haftalar arasında sosyalleşme becerileri kazanırlar ve bu evrede yeni sosyal ilişkiler kurmada oldukça hassastırlar. Bu evrede hem insanlarla hem de diğer kedi ya da canlılarla olumlu ilişkiler geliştirmeleri sağlanmalıdır.

* 14. hafta içinde  koşma, zıplama ve tırmanma becerileri mükemmele ulaşır. Büyüme yavaşlar fakat devam eder.

* 6-12. aylar arasında cinsel olgunluğa ulaşırlar. Erkek kedilerde ense tüylerinin kalınlaşması, yaşadıkları bölgeyi işaretleme, eş arama ve çiftleşmeye yönelik davranışlar gözlenir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !